Klasyka XX wieku wymyślona na nowo


WIADOMOŚCI – 1.02.2021
Londyn: Pióro Parker 51 jest dziś równie nowatorskie jak w 1941 roku, kiedy zadebiutowało na rynku. Najnowsza edycja Parker 51 powstała z inspiracji piórem, które niegdyś okrzyknięto „najbardziej pożądanym na świecie”, ale została wymyślona na nowo, by odpowiadać potrzebom współczesnych użytkowników. Zachowuje ona wszystkie główne cechy, dzięki którym pióro Parker 51 stało się jednym z najbardziej popularnych modeli tej marki w XX wieku i do dziś cieszy się uznaniem kolekcjonerów, w tym smukłą sylwetkę i charakterystyczną stalówkę.

Po zdjęciu nasadki Parker 51 wciąż przywodzi na myśl smukłe krzywizny kadłuba samolotu. Każdy rodzaj wykończenia został starannie wybrany z szerokiej gamy tradycyjnych kolorów, a całości dopełnia metalowa nasadka oraz zwieńczenie oddające hołd oryginałowi. Artykuły z serii Parker 51 są składane ręcznie, są wykonane z trwałej, szlachetnej żywicy i powstają w oparciu o specjalistyczną wiedzę marki Parker oraz najwyższej klasy rzemiosło.

Co kryje nazwa?

Mimo iż decyzja o nazwaniu modelu liczbą nie jest nietypowa dla marki Parker, od dnia premiery aż do dziś wiele osób zastanawia się, skąd wzięła się nazwa „51”. Istnieje kilka teorii: od pragmatycznych po bardziej abstrakcyjne.

Co kryje nazwa?

Mimo iż decyzja o nazwaniu modelu liczbą nie jest nietypowa dla marki Parker, od dnia premiery aż do dziś wiele osób zastanawia się, skąd wzięła się nazwa „51”. Istnieje kilka teorii: od pragmatycznych po bardziej abstrakcyjne.


Oficjalna premiera modelu odbyła się w styczniu 1941 roku, ale prace projektowe ukończono w roku 1939, czyli w 51. roku istnienia marki Parker. Prawdopodobnie to jeden z powodów, dla których nadano mu nazwę „51”.

Inna historia głosi, że marce zależało na nazwie, która będzie zrozumiała w każdym języku. Ponieważ marka miała ambicję, by wprowadzić to pióro na światowy rynek, nadanie mu nazwy składającej się wyłącznie z liczby wydawało się idealnym rozwiązaniem.

Trzecia teoria zwracała uwagę na wczesną drukowaną reklamę, w której sugerowano, iż nazwa „51” wyprzedza swoje czasy o 10 lat!

„Niczym pióro z innej planety”

Od ponad 130 lat marka Parker stale ewoluuje i opracowuje innowacje, by spełniać oczekiwania współczesnych klientów. Charakterystyczna stalówka nie tylko wyglądała jak „pióro z innej planety”, ale także miała dwie praktyczne zalety, które odróżniały ją od poprzednich modeli marki Parker.


W odróżnieniu od tradycyjnych stalówek piór wiecznych, nasza charakterystyczna stalówka jest chroniona i nie wysycha, dzięki czemu pisze natychmiast po zetknięciu się z papierem. Kolejnym ulepszeniem jest mechanizm podawania atramentu, który zapewnia bardziej kontrolowany przepływ tuszu na koniec stalówki, zapobiegając przeciekaniu oraz umożliwiając szybszy powrót do pisania.

Mniej więcej w tym samym czasie marka Parker wprowadziła atrament „51”, który bardzo szybko wysychał. Ze względu na charakterystyczną stalówkę mówiło się, że pióro Parker 51 jest „stworzone dla atramentu”, a atrament „stworzony dla pióra”, ponieważ atrament pozostawał bardziej wilgotny wewnątrz stalówki.

Ewolucja ikony

Wprowadzanie zmian w kultowym modelu nie jest łatwym zadaniem. Właśnie dlatego marka Parker upewniła się, że wszelkie zmiany wprowadzane w serii Parker 51 będą miały na celu wyłącznie jej dalsze udoskonalanie.

Ewolucja ikony

Wprowadzanie zmian w kultowym modelu nie jest łatwym zadaniem. Właśnie dlatego marka Parker upewniła się, że wszelkie zmiany wprowadzane w serii Parker 51 będą miały na celu wyłącznie jej dalsze udoskonalanie.


Podobnie jak we wszystkich współczesnych produktach marki Parker, również w tym przypadku zastosowano system uzupełniania na bazie nabojów/konwertera. Dzięki temu nasze artykuły piśmiennicze pasują do każdego stylu życia – zarówno w biegu, jak i w domu.

Naboje to najwygodniejsza metoda uzupełniania piór wiecznych. Są wypełnione atramentem, a przy tym lekkie i poręczne. Z kolei konwerter to rozwiązanie dla purystów, które umożliwia korzystanie z atramentu w butelce wybranego według indywidualnych preferencji.

Zastąpienie oryginalnego mechanizmu nowoczesną wkręcaną nasadką umożliwia niezawodne nakładanie i zdejmowanie nasadki oraz lepsze dopasowanie uszczelki wokół stalówki. W ten sposób stalówka jest chroniona przed wysychaniem, gdy nie jest używana. Wydaje się oczywiste, że pióra spełniają te podstawowe wymagania, ale właśnie tego oczekuje współczesny użytkownik.

Nasadka

Nasadki Parker 51 zachwycają niezwykłą dbałością o szczegóły – od projektu, aż po montaż.


Nasadka ze stali szlachetnej w głównej serii jest udekorowana zachwycającym kamieniem pokrytym palladem. To bardziej nowoczesne rozwiązanie, które zastąpiło klasyczną ozdobę z połyskliwej żywicy.

Pozłacaną nasadkę w luksusowej serii zdobi przyjemny w dotyku, klasyczny cyzelowany wzór składający się z około 100 pionowych linii, będący ukłonem w stronę wczesnego wzornictwa z lat 40. XX wieku.

Powrót sześciu tradycyjnych kolorów


Pióro Parker 51 produkowano od 1941 do 1978 roku i było dostępne w przeróżnych kolorach, z których wiele do dziś cieszy się uznaniem kolekcjonerów. W 2021 roku do sprzedaży ponownie trafi sześć z naszych kultowych, tradycyjnych wersji kolorystycznych: Black CT, Black GT Midnight Blue, Teal Blue, Burgundy oraz Plum. Będzie to hołd dla wczesnych modeli Aerometric produkowanych w USA.